fbpx

Вибори по-студентськи

Згідно результатів соціологічного опитування DW-Trend в Україні 74 відсотки опитаних заявили про те, що не вірять у чесні парламентські вибори. Складно ототожнювати вибори голів студентських самоврядувань в університетах з парламентськими, але як показують результати моніторингу – вибори в університетах є маленькою моделлю виборів у країні.

У 2013/2014 навчальному році СОМГО “Студентське братство Сумщини” в рамках проекту “ВНЗ для студентів, а не студенти для ВНЗ” розпочали моніторинг виборів студентського самоврядування в Сумській та Полтавській областях.

Процес проведення, а іноді і НЕ проведення виборів у кожному виші проходив по різному. Найгірше, що можна було спостерігати – це відсутність такої структури як органи студентського самоврядування (далі – ОСС) взагалі. “Покращеним” варіантом існування ОСС є такий, де голови призначаються адміністрацією університету. Інколи здається, що краще б взагалі такої структури не було, бо часто цей метод застосовують для “показухи” і додаткового методу впливу на студентів. А, повірте, студент на студента іноді впливає більше, ніж адміністрація.

В переважній більшості в університетах все ж таки проводяться вибори. В цьому мають бути зацікавлені в першу чергу студенти, але враховуючи статтю 38 Закону України “Про вищу освіту” адміністрація також не повинна залишатись осторонь, оскільки ОСС повинно існувати в кожному університеті. Наші активісти мають досвід спостереження за виборами 2012/2013 навчального року, а сьогодні ми презентуємо результати моніторингу поточного навчального року.

Кременчуцький університет економіки,  інформаційних технологій і управління

Як би не хотілось, і якими шляхами не розшукувалась інформація про самоврядування в цьому університеті, пошуки закінчились безуспішно. На офіційному сайті відсутня будь-яка інформація про ОСС, пошук не дає ніяких результатів. Більш того, на відміну від інших університетів, де пошукові системи допомагають знайти хоч щось тут навіть Google не допоміг. Жодних новин, жодних спільнот та записів в соціальних мережах.

Спираючись на досвід можна сказати, що відсутність бажання або можливості студентів “самоврядовуватись” пояснюється тим, що даний ВНЗ – приватний і не має бюджетного фінансування. Студенти-бюджетники, особливо іногородні, завжди показують позитивні результати ефективної роботи в ОСС. Саме тому відсутності робочого ОСС в університеті дивуватись не варто.

Кременчуцький національний університет ім. М. Остроградського

Ситуація схожа на ту, яка була описана у преамбулі. Згідно інформації, розміщеної на офіційному сайті університету Студентська рада – саме так тут називають Органи студентського самоврядування – існує. Але всі намагання знайти хоч якісь новини на сайті про заходи самоврядування, про студентські конференції або тим більше про вибори не були успішними. Зате тут врятував Google – він вказав на групу в соціальній мережі VK під назвою Студактив КрНУ – так часто називають спільноти представників ОСС. Але що ми бачимо на сторінці? Перший контакт – Олена Тимофеєва. Судячи з її позиції та віку – працівник університету. Складається відчуття, що групу створила саме вона, щоб зручніше було роздавати завдання так званому студактиву.

Іноді в групі згадують так званого голову самоврядування, але його самого в групі так і не вдалося знайти. Більш того, можна сміливо робити висновок, що якщо “ОСС” тут і існує – то займаються вони тільки конкурсами самодіяльності і привітанням ветеранів, що не є прямим обов’язком, на відміну від захисту прав студентів. Графік роботи підтверджує вищесказане, оскільки переважна більшість зазначених завдань самоврядування пов’язана з культурно-дозвіллєвим напрямком. Вибори студентських голів або студентські конференції в графіку відсутні. Жодної інформації про вибори – немає.

Полтавська державна аграрна академія

Перейдемо безпосередньо до аналізу виборів, а не сторінок фіктивних ОСС.

Часто трапляється, що головування ОСС передається не за спадковістю, а банальним “передаванням корони і посоха”. Єдиний кандидат на посаду голови, якого підтримує попередній – один із популярних форматів виборів в ОСС. Все домовлено, традиції збережено, проекти продовжаться – але де конкуренція? Де бажання боротись і працювати? Його немає. Студентські лідери не помічають, як вони його знищують в кожному студенті. Показуючи свою крутість, недосяжність, “важливість” ОСС відбиває бажання в студентів займатись справжнім захистом прав, а не організацією дозвілля.
Щодо процедури виборів – більшість важливих умов виконана. Навіть були внесені зміни в деякі положення. Беру на себе сміливість назвати такі вибори – трендом, оскільки в багатьох університетах можна спостерігати схожу картину: делегати обрані, реєстрація згідно правил, затвердження порядку денного, бюлетені, закрите голосування.

Полтавський національний педагогічний університет

Ще один формат проведення виборів – перевибори самого себе. Особливо прикро спостерігати, коли окрім існуючого голови на посаду нового не претендує більше ніхто. Це проблема сміливості студентів загалом, але також це і проблема ОСС, які не можуть перестати користуватись “вигідною” посадою. Чому вигідною? Це і зв’язки з адміністрацією університету, часто – зв’язки з адміністрацією міста. Завдяки деяким, так званим всеукраїнським організаціям це також спілкування (не більше) з представниками влади, і все частіше – це робочі місця в партіях, на виборах, в проектах, що фінансуються політиками.

Щодо процедури виборів. 25 вересня, на початку навчального року тут відбулась звітно-виборча конференція університету. Більшість вимог була також витримана, як і в попередньому університеті.

Реєстрація згідно документу, мандати, бюлетені, закрите захищене голосування. Звіт голови, програма, вибори – все стандартно, ніяких критичних порушень не виявлено. Їх взагалі складно виявити, коли вибору фактично немає, а вибори проходять для галочки. Погодьтесь, їх можна було і не проводити? Ніхто ж не сумнівався у тому, що голову переоберуть. Але бюрократична машина вимагає, тому йдемо далі.

Полтавський національний технічний університет ім. Ю. Кондратюка

Самі представники ОСС цього вишу позиціонують себе як активісти Всеукраїнської студентської ради. Аналізуючи інформацію, розміщену в групі самоврядування, складається враження, що активісти забувають про те, що вони повинні представляти інтереси студентів свого університету перед адміністрацією, і захищати права, починаючи з цього рівня. Натомість можна побачити рекламу заходів, що підтримуються молодіжним крилом провладної політичної партії, фестивалів та можливостей відпочинку.

Не дивлячись на “серйозність”, “костюмованість” і “офіціозність” цих виборів, вони почалися з порушень. Виборча комісія була обрана ще до студентської конференції діючим студентським парламентом, на конференції питання узгодження її зі студентами не обговорювалось. Простими словами – це говорить про те, що студентам просто показали, хто буде вирішувати подальшу долю самоврядування, і не факт, що ці люди не заангажовані. Безпосереднього тиску на студентів у день виборів виявлено не було. Черговим і найкритичнішим порушенням було те, що бюлетені рахувались у так званій “нарадчій кімнаті”, яка знаходилась поза межами залу, і поза очима студентів. Кандидатів на посаду голови було троє, але дебатів між ними не було, що також не є позитивно.

Українська академія банківської справи НБУ

Поки що єдиний вищий навчальний заклад в Сумах, в якому відбулися вибори цього навчального року. І, хочу сказати, перший університет, котрий приємно здивував. Контроль зі сторони завжди змушує самовдосконалюватись і замислюватись над усіма діями.

Сама ситуація тут була не менш цікава. Виконуючим обов’язки голови ОСС був студент 3-го курсу, який на цих виборах, будучи знову ж єдиним кандидатом став повноцінним головою. Повноваження попереднього голови були припинені, у зв’язку з випуском з університету. Не варто повторюватись про вибори з одним кандидатом, пройдусь тільки по процедурі.

Вибори відбувались згідно загальноприйнятих норм проведення виборів – реєстрація делегатів за документом, особисті мандати й бюлетені (повірте, іноді і такого немає). Згідно регламенту голосуванням обирались і лічильна комісія, і головуючі конференції, і секретар. Порядку денного, на жаль, не затвердили, але це ніяким чином не вплинуло б на його зміну. Звіт та програми були підготовлені, студенти ознайомлені. Адміністрація була присутня, ніяким чином на процес виборів не впливала. Єдине порушення, досить серйозне, але яке не змінило хід виборів – неприйняте конференцією відкрите голосування. Можливо така умова просто була невідома очільникам конференції, але саме студенти повинні були вирішити, в якому форматі проводити голосування, після чого голосувати згідно прийнятого рішення.

Глухівський національний педагогічний університет

На сайті ГНПУ не складно було знайти сторінку ОСС, але на жаль, ми можемо там бачити графік проведення культурно-масових заходів, на ряду з фіктивними зборами студентів-мешканців гуртожитку, на яких навряд обговорюють справжні проблеми студентів. Але не будемо скептиками, перейдемо до розмови про вибори.

Як і зараз у графіку, так і раніше інформації про дату виборів ніде не було оголошено. Але за 5 днів до виборів в групі соціальної мережі VK почала з’являтись інформація про кандидатів на посаду студентського ректора – 7 дівчат. Саме серед них за 5 днів до виборів студентам необхідно було зробити свій вибір. На жаль, ми не маємо детальної інформації про процедуру виборів, але сам факт наявності 7 кандидатів говорить про активну позицію студентів, і навряд хтось наважився б там дурити студентів – порушувати регламенти, не дотримуватись загальноприйнятих норм.

Аналізуючи інформацію в спільноті можна переконатись, що контент, який там розміщений – досить корисний для студентів. Але знову ж – переважно це культурно-масові заходи, як і в більшості університетів. Місцями з’являється інформація про досягнення самоврядування. Наприклад – перший крок до створення електронного розкладу в університеті. А це вже є показником роботи самоврядування, тим більше якщо вони позиціонують себе, як ініціатори вирішення проблеми.

Роменський коледж Київського національного економічного університету

За останні роки самоврядування в цьому навчальному закладі змінилось. Звичайно, це пов’язано з тим, що це не університет, а коледж, в якому більше неповнолітніх студентів, за якими, так би мовити, слідкують “вихователі”. І тут все залежить від сили духу – зміг заперечити адміністрації – значить можна далі працювати, а якщо з перших днів почав виконувати їхні забаганки – то про вирішення проблем студентів і мова йти не може.

Складно сказати, що в цьому навчальному році тут відбулися вибори. Можна сміливо сказати – адміністрація обрала зручного голову ОСС. Як стверджують студенти, до самих виборів мова йшла про кількох кандидатів на посаду голови, але на виборах, з невідомих причин, був представлений лише один. Мабуть, “кастинг” в адміністрації пройшов тільки він. Фактично, як стверджують студенти, дана особа була представлена студентам як новий голова, і питати їх ніхто не збирався. Після цієї “настанови” відбулися вибори безпосередньо до складу ради, на якій більш-менш лояльно дозволяли балотуватися бажаючим студентам.

ПІДСУМКИ

Говорити про однаковість процедури виборів в розглянутих університетах не має сенсу. Більш того, кожні вибори, за якими ми будемо спостерігати в майбутньому, будуть відрізнятися ще більше. Буде більше впливу політичних партій, відповідно і адміністрації університету. Студенти ж – рушійна сила, не варто забувати про це. Але можна переконатись у тому, що якщо студенти нічого не роблять – значить їх все влаштовує. Зовсім інше питання – коли їм цього не дають зробити. Та хто шукає – завжди знайде виходи із ситуацій. Ми живемо в епоху інформаційних можливостей, і говорити про нестачу теоретичної бази не варто, бо це тільки підтвердить небажання тієї чи іншої людини вчитись щось робити.

На жаль, на даному етапі ми не можемо сміливо говорити про повноцінний розвиток органів самоврядування, коли самі вибори проходять під контролем адміністрації, яка впливає на результати. Зацікавленість в “своєму” студентському голові є в будь-якій адміністрації, бо так менше шансів, що він буде йти всупереч ректорату, захищаючи права студентів. Фактично з часом ОСС починає працювати не на студентів, а на адміністрацію, виконуючи їхні обов’язки – забезпечення якісного дозвілля, інше.

У 5 вишах із 8 представлених вибори відбувались закритим шляхом, тобто студенти могли проголосувати так, як вважають за потрібне, а не показавши мандат адміністрації.

Тільки у 4-х університетах на виборах були альтернативні кандидати. Це – тенденція, яка пояснюється двома причинами: вплив адміністрації на майбутнє ОСС; небажання існуючих голів “віддавати” справи поколінню, яке з ними може не згодитись.

Представники п’яти вишів намагалися під час виборів дотриматись необхідних правил. Повністю виконати умови не вийшло ні в кого, хоча це не так вже й складно, як здається. Але позитивно те, що намагаються хоча б формально виконувати – значить відчувають якусь відповідальність.

Лише в одному університеті студентська рада вирішила внести зміни до положення. У зв’язку з відсутністю публічного доступу до цих документів складно зробити висновки про користь змін, але сам факт говорить про ознайомленість активістів з їхніми правами та можливостями студентської конференції.

Щодо участі адміністрації, то вони займали конкретно дві чітких позиції – або вони вирішують все, або не впливають взагалі ніяк. Ми не можемо знати, про що вони говорять в кулуарах, але сам факт відсутності агітації під час виборів є позитивним. Шкода, що досі залишаються факти проведення “виборів” самою адміністрацією. Але якщо студенти терплять – значить все влаштовує.

Ми сподіваємось, що надалі будемо спостерігати тільки позитивні зрушення, тільки чесні вибори, і обов’язково будемо вас інформувати! Вперед, до нових перемог 😉

Tags:

©2024 СОМГО "Студентське братство Сумщини". Сайт працює на основі WordPress та завдяки магії.

Log in with your credentials

Forgot your details?